Czym są wiązania chemiczne?

wiązania chemiczne

27-07-22

Atomy, które są "wolne" mogą naturalnie połączyć się z innymi i stworzyć cząsteczki. Dzieje się to właśnie za pomocą wiązań chemicznych.

Wiązania chemiczne to, najprościej mówiąc, jakiekolwiek połączenie dwóch atomów, które jest stałe i trwałe. Jak zatem takie połączenia powstają? Dzieje się to poprzez uwspólnienie co najmniej dwóch elektronów, które są częścią dwóch różnych atomów albo poprzez tak zwane stworzenie się pary jonowej czyli przeskoczenie elektronu z jednego atomu na drugi.

asschem wiedza wiazania chemiczne niebieska probowka

Wiązania chemiczne - rodzaje

Wiązania chemiczne możemy podzielić na:

  • wiązania kowalencyjne (atomowe) niespolaryzowane
  • wiązania kowalencyjne (atomowe) spolaryzowane
  • wiązanie koordynacyjne
  • wiązanie jonowe
  • wiązanie metaliczne

Wiązania chemiczne - właściwości

Każdy rodzaj wiązania chemicznego ma swoje własne, charakterystyczne właściwości. Wiązania kowalencyjne charakteryzują się niską temperaturą wrzenia i topnienia oraz tworzą stabilne izolatory elektryczne. Natomiast wiązania jonowe charakteryzują się wysoką temperaturą wrzenia i topnienia oraz świetnie przewodzą prąd.

Wiązania chemiczne - zastosowanie

Ze względu na różne właściwości różnego rodzaju wiązań, w różny sposób można je stosować w życiu codziennym. Wiązania jonowe przewodzą prąd i są bardzo wytrzymałe mechanicznie, można je bowiem zastosować do konstrukcji różnych przyrządów elektrycznych. Natomiast wiązania kowalencyjne jako te mniej wytrzymałe mechanicznie oraz wolno reagują z innymi substancjami, będą zatem świetnymi izolatorami.

Autor szymek

Najnowsze wpisy