18-06-22
Podczas gdy złożone reakcje chemiczne raczej nie przydadzą się nikomu po opuszczeniu murów szkoły, podstawowa wiedza chemiczna jest niezwykle przydatna zarówno w kuchni, łazience, jak i na wakacjach. Nauka chemii dla najmłodszych jest więc wspaniałą zabawą i jednocześnie krokiem w dorosły świat pełen chemii.
Lekcje chemii i kółka chemiczne oraz wszelka nauka chemii dla najmłodszych to dość bezpieczne przestrzenie do przeprowadzania eksperymentów chemicznych. W tym kontekście można co najwyżej poparzyć sobie rękę, choć przy zastosowaniu odpowiednich środków, nie powinno się to wydarzyć. Inaczej ma się sprawa z otaczającym światem, gdzie wycieki z tankowców lub skażenie wód gruntowych mogą doprowadzić do śmierci wielu ludzi i zwierząt, nie wspominając już o typowej broni chemicznej stosowanej w strefach wojennych. Jak widać warto uczyć się o chemii, żeby zachować dobre zdrowie.
Eksperymenty polegające na wrzuceniu cytryny do czarnej herbaty lub spaleniu kartki papieru nie są zbytnio zbyt emocjonujące. Bezpieczna lawa, kolorowy deszcz czy niewidzialny atrament to chemiczne atrakcje, które można stworzyć w warunkach domowych i taka nauka chemii dla dzieci i młodzieży będzie świetną zabawą. Bardziej doświadczeni chemicy pokażą także takie eksperymenty jak:
Tu zapewne zarówno amatorzy chemii jak i profesjonaliści zauważą żart językowy. Jednym ze znaczeń słowa ,,zasady” są ,,wodne roztwory wodorotlenków”. Jakich więc zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać podczas nauki chemii dla najmłodszych, by tamte zasady nie wyrządziły nikomu krzywdy? Na zajęciach i kole chemicznym należy przede wszystkim słuchać prowadzącego i nie podejmować działań na własną rękę. Używanie odzieży ochronnej i wyciągu to podstawa. Rozlane kwasy lub zasady należy usuwać mokrą ściereczką, a przy stężonych kwasach należy zachować szczególną ostrożność.
Jak widać, nawet najmłodsi powinni poczuć chemię do tego przedmiotu, jako że uczy on o świecie i zapewnia dobrą zabawę.
Autor szymek